Oplatí sa investovať do nehnuteľností?

Investovanie do nehnuteľností je veľmi zaujímavá oblasť investovania, najmä z dôvodu, že ceny nehnuteľností z dlhodobého hľadiska stále stúpajú. V roku 2008 sme aj my na Slovensku zažili vrchol, kedy sa ceny nehnuteľností vyšplhali na najvyššiu úroveň. Neskôr, po nástupe krízy, ceny začali klesať a v súčasnosti sa dá povedať, že ceny stagnujú. Zažili sme situáciu, keď ceny nehnuteľností boli na takej úrovni, že ani nezodpovedali hodnotám týchto nehnuteľností. Dnes vzniklo viacero nových projektov, a ponuka týchto nových bytov prevyšuje dopyt. Väčšina nových bytov má aj naďalej ceny, ktoré pre nových potenciálnych nákupcov aj naďalej nie sú dostupné. Dnes ceny stagnujú, investori vyčkávajú, čo sa bude diať na trhu s nehnuteľnosťami, vysoké zisky, ktoré predajom mohli získať, sa už dnes nedajú dosiahnuť. Ceny nehnuteľností však klesli a pre investorov sa oplatí v prípade poklesu cien kupovať nehnuteľnosti.

Aké však budú ceny nehnuteľností v budúcnosti?

Vo všeobecnosti však platí, že sa do nehnuteľností oplatí investovať. Ak si napríklad teraz zoberieme hypotéku na 50.000 eur až 100.000 eur, o 10 až 20 rokov táto suma nebude znamenať takú veľkú sumu ako teraz, pretože príjmy a platy v budúcnosti čiastočne vzrastú. Naopak, ak by sme s kúpou nehnuteľnosti čakali až desať rokov, suma, ktorú na kúpu nehnuteľnosti budeme potrebovať, bude znova vyššia a my už budeme mať časť hypotéky splatenú. To isté platí aj o kúpe pozemku, domu, či obchodných priestorov. Kúpa pozemku je stále investíciou, ktorá je istá, to znamená, že jeho cena v budúcnosti určite stúpne.

Od čoho sa odvíja záujem o nehnuteľnosti?

Sú to rôzne faktory, napríklad stav svetovej ekonomiky, stav domácej ekonomiky, postoj bánk k poskytovaniu úverov, záujem ľudí o kúpu nehnuteľností, prístup k hypotékam, portfólio nehnuteľností, od množstva a druhu bytov na trhu, lokalita. Slovensko je aj pre investorov zo zahraničia veľmi významnou lokalitou pre investovanie z dôvodu, že je to krajina, ktorá sa rýchlo rozvíja. Bratislava patrí medzi najlukratívnejšie lokality pre investovanie. Slovensko má pre zahraničných investorov ešte stále nízke ceny nehnuteľností, ale v budúcnosti sa bude úroveň života Slovákov zvyšovať a s tým bude súvisieť aj kvalita bývania a zvyšujúce sa ceny nehnuteľností.

  
Prečo sa teda oplatí v súčasnosti investovať do nehnuteľností?

Je na to viacero dôvodov a to najmä nízke ceny, výhodné úvery, tisícky voľných bytov, množstvo novostavieb. Ekonomika sa začína prebúdzať a možno očakávať, že ceny nehnuteľností v budúcnosti určite stúpnu. Takže ak si nehnuteľnosť kúpime a v budúcnosti predáme určite dosiahneme zisk.  Ďalším pohľadom je investícia do nehnuteľnosti s cieľom prenajímania tejto nehnuteľnosti. Takáto investícia nám zabezpečí príjem pravidelne, naopak kúpa a následný predaj nehnuteľnosti nám zabezpečí zisk jednorázovo. Pri predaji nehnuteľnosti sa musíme snažiť predať nehnuteľnosť za cenu, ktorá nám pokryje náklady na kúpu, náklady na rekonštrukciu, na opravy, daň z nehnuteľnosti, okrem týchto nákladov by sa mal pri predaji vytvoriť ešte zisk.

Vytlačiť

Na stiahnutie

© 2011 apartmanytale.sk